WP WebinarSystem Pro - en to ru translation catalogue (261 entries)

en: "From" Email Address
ru: "от" адрес Email

en: "From" Name
ru: "от" Имя

en: Add New Webinar
ru: Добавить новый вебинар

en: Add To Your Calendar
ru: Добавить в календарь

en: Add a Webinar to send a preview email.
ru: Добавить просмотр Вебинара в электронное письмо

en: Admin Email Address
ru: Email Админа

en: Admin email
ru: Email Админа

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Ask Question!
ru: Задайте вопрос!

en: Ask your question!
ru: Задайте свой вопрос!

en: Attendee Lists
ru: Список участников

en: Author URL
ru: URL Автора

en: Available Shortcodes:
ru: Доступные Шорткоды

en: Background color
ru: Фон

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Base color
ru: Основной цвет

en: Body Background color
ru: Основной фон

en: Body Text color
ru: Основной текст

en: Border color
ru: Граница

en: Border color-1
ru: Граница 1

en: Border color-2
ru: Граница 2

en: Button Background color
ru: Фон кнопки

en: Button Border color
ru: Границы кнопки

en: Button Text color
ru: Текст кнопки

en: Button color
ru: Кнопка

en: CTA Button Text
ru: CTA текста кнопки

en: Calendar
ru: Календарь

en: Click Export to download backup of current webinar settings. Upload your already exported file to Import section to apply settings from other webinar.
ru: Нажмите кнопку Экспорт, чтобы скачать копию текущих настроек Вебинара. Загрузите ваш уже экспортируемый файл импорта для применения параметров из другого Вебинара.

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Content
ru: Содержание

en: Content type
ru: Тип содержания

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copy for Support
ru: Копировать для поддержки

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
ru: Не удалось определить версию PHP, потому что phpversion() не существует.

en: Countdown Page
ru: Счетчик

en: Countdown Page Background Image
ru: Фоновое изображение страницы Обратного отсчета

en: Create Webinars
ru: Создать Вебинар

en: Date
ru: Дата

en: Date/Time Color
ru: Дата/Время

en: Date:
ru: Дата:

en: Default Timezone
ru: Часовой пояс по умолчанию

en: Default mail provider
ru: Поставщик Почты по умолчанию

en: Description
ru: Описание

en: Description Text color
ru: Текст Описания

en: Description Title Background color
ru: Фон заголовка описания

en: Description Title Text color
ru: Текст заголовка Описания

en: Description background color
ru: Фон описания

en: Description border color
ru: Граница описания

en: Description color
ru: Описание

en: Description text color
ru: Текст описания

en: Disable registration
ru: Отключить регистрацию

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate this Webinar
ru: Дублировать

en: Edit Webinar
ru: Удалить

en: Email Body Background color
ru: Фон письма

en: Email Body Text color
ru: Текст Письма

en: Email Footer Text
ru: Текст в Подвале письма

en: Email Head
ru: Шапка Письма

en: Email Sender Options
ru: Параметры отправителя Письма

en: Email Template
ru: Шаблон Письма

en: Email options
ru: Параметры Писем

en: Emails
ru: Письма

en: Enable this reminder?
ru: Включить это напоминание?

en: Enormail API Key
ru: Ключ API Enormail

en: Enormail list
ru: Рассылки Enormail

en: Export
ru: Экспорт

en: First Name
ru: Имя

en: Flush data (Recheck)
ru: Активировать (проверьте!)

en: Font color
ru: Шрифт

en: Footer Text
ru: Текст в Подвале

en: General
ru: Общие

en: General Options
ru: Настройки

en: Get System Report
ru: Получить отчет системы

en: Go to Webinar
ru: Перейти на Вебинар

en: Google Calendar
ru: Google Календарь

en: Header Background color
ru: Фон Шапки

en: Header Image
ru: Картинка в Шапке

en: Header Text color
ru: Текст Шапки

en: Here is the webinar URL...
ru: URL-адрес Вебинара...

en: Hi
ru: Привет

en: Home URL
ru: URL Главной

en: Host & Description Box
ru: Название & Описание

en: Host Names
ru: Имя хоста

en: Host Text color
ru: Текст

en: Host Title Background color
ru: Фон Названия

en: Host Title Text color
ru: Название

en: Howdy
ru: Привет

en: Image
ru: Изображение

en: Image URL (Eg: https://example.com/images/the_image.jpg)
ru: URL изображения (Eg: https://example.com/images/the_image.jpg)

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт/Экспорт

en: Incentive Box
ru: Поле слогана

en: Incentive Title
ru: Заголовок

en: Incentive box content
ru: Содержание слогана

en: Information
ru: Информация

en: Invalid api key!
ru: Недопустимый ключ api!

en: Just a second, we are starting the broadcast. This page will refresh automatically...
ru: Секундочку, мы начинаем Вебинар! Эта страница будет автоматически обновляться...

en: Language
ru: Языки

en: Last Name
ru: Фамилия

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

en: Link above Text Color
ru: Цвет текста ссылки выше

en: Link below Text Color
ru: Текста других ссылок

en: Live Page
ru: Живой Вебинар

en: MailChimp API Key
ru: Ключ API MailChimp

en: Mailchimp list
ru: Рассылки Mailchimp

en: Mailinglist
ru: Рассылки

en: Mailinglist providers
ru: Поставщики рассылок

en: Mailpoet list
ru: Рассылки Mailpoet

en: Make sure to join the webinar via this link:
ru: Присоединяйтесь к Вебинару по ссылке:

en: Manage Subscribers
ru: Настройка Абонентов

en: Max Upload Size
ru: Размер макс Загрузки

en: My Questions
ru: Мои Вопросы

en: MySQL Version
ru: Версия MySQL

en: N/A
ru: Н/Д

en: Name
ru: Имя

en: New Registration
ru: Новая регистрация

en: New Registration Options
ru: Сохранить Изменения

en: New Webinar
ru: Новый

en: New webinar
ru: Новый вебинар

en: No Attendees :(
ru: Нет участников :(

en: No script kiddies please!
ru: Пожалуйста,  без спама!

en: Of course we will handle your data safely.
ru: Гарантируем конфиденциальность данных!

en: Once a minute
ru: Одна минутка

en: One time registration
ru: Регистрация на один раз

en: Only use this generated link for test purposes
ru: Используйте эту ссылку для тестирования

en: PHP Max Input Vars
ru: Макс Vars PHP

en: PHP Post Max Size
ru: Размер Макс Post PHP

en: PHP Time Limit
ru: Лимит времени PHP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: Page Background color
ru: Фон страницы

en: Page Background image
ru: Картинка фона

en: Please add webinars to listup.
ru: Пожалуйста, добавьте Вебинары в плейлист

en: Please come back at this time. Thank you for your patience
ru: Пожалуйста, вернитесь в это время. Спасибо за ваше терпение! :)

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ru: Скопируйте и вставьте эту информацию в ваш билет, при обращении в службу поддержки

en: Please enter your email.
ru: Пожалуйста введите ваш Email

en: Please wait..
ru: Подождите..

en: Preview Page
ru: ПредПросмотр Страницы

en: Question
ru: Вопрос

en: Question Box
ru: Обратная связь

en: Questions
ru: Вопросы

en: Recurring Time(s)
ru: Повторить раз(а)

en: Recurring on every
ru: Повторить каждый

en: Regards
ru: С Уважением!

en: Registration Page
ru: Регистрация

en: Registration Page Background Image
ru: Фон страницы Регистрации

en: Registration Page Video Image
ru: Регистрация страницы Видео изображения

en: Registrations
ru: Регистрация

en: Remind Yourself Of The Event
ru: Напомнить о событии

en: Reminder
ru: Напоминание

en: Reminder Webinar Starting
ru: Напоминание о начале Вебинаре

en: Reminder day before Webinar
ru: Напоминание за день до Вебинара

en: Reminder day before Webinar
ru: Напоминание за день до Вебинара

en: Reminder one hour before Webinar
ru: Напоминание за один час до Вебинара

en: Reminder one hour before Webinar
ru: Напомнить за один час до Вебинаре

en: Reminder when Webinar starts
ru: Напомнить, когда начнётся Вебинар

en: Remove
ru: Удалить

en: Replay Page
ru: АвтоВебинар

en: Replay Page Background Image
ru: Изображение фона страницы воспроизведения

en: Reset Default Template
ru: Сброс по умолчанию

en: Roles & Permissions
ru: Роли & Права

en: SUHOSIN Installed
ru: SUHOSIN установлен

en: See you later!
ru: До встречи!

en: See you then!
ru: До встречи!

en: Select a day to watch.
ru: Выберите день просмотра.

en: Select a list..
ru: Выберите из списка...

en: Select a time to watch.
ru: Выберите время просмотра

en: Select webinar to view attendees for active webinars
ru: Для просмотра участников выберите Вебинар из активных

en: Select webinar to view questions for active webinars
ru: Выберите для просмотра Вебинар из ранее зарегистрированных

en: Send Preview
ru: Отправить Просмотр

en: Send Webinar Replay Link
ru: Отправить ссылку при начале Вебинара

en: Sender email
ru: Отправитель Email

en: Sender name
ru: Имя отправителя

en: Separate each by commas
ru: Отделите друг от друга точкой с запятой

en: Server Environment
ru: Среды сервера

en: Server Info
ru: Информация о сервере

en: Server Locale
ru: Язык сервера

en: Settings
ru: Настройки

en: Show Description Box
ru: Показать описание

en: Show Host Box
ru: Показать поле Спикера

en: Show Incentive Box
ru: Показать Слоган

en: Show Question box
ru: Обратная связь

en: Show countdown timer
ru: Показать таймер обратного отсчета

en: Site URL
ru: URL Сайта

en: Social Sharing
ru: Соц Сети

en: Something is wrong with your Add Questions form. Please re-check all fields are filled correctly
ru: Что-то не так с формой для вопросов. Пожалуйста, проверьте, что все поля заполнены правильно

en: Status
ru: Статус

en: Subject
ru: Тема

en: System Status
ru: Состав системы

en: Tagline color
ru: Слогана

en: Text color
ru: Текст

en: Thank You Page
ru: Благодарность

en: Thank you for your registration for the webinar. Below you will find the details of the webinar.
ru: Благодарим вас за регистрацию на Вебинаре. Ниже вы найдете сведения о Вебинаре.

en: Thankyou Page Background Image
ru: Фонового изображения на странице Благодарности

en: The API key you have received from Enormail
ru: Ключ API, которые вы получили от Enormail

en: The API key you have received from MailChimp
ru: Ключ API, которые вы получили от MailChimp

en: The Webinar Event Information...
ru: Сведения о событиях на Вебинаре...

en: The webinar you signed up for starts in one hour. Below you will find the link to attend the webinar.
ru: Вебинар на который вы оформили подписку, начинается через 1 час. Ниже вы найдете ссылку для участия в Вебинаре.

en: Theme
ru: Тема

en: This is a reminder for your upcoming webinar tomorrow. Below you will find the details of the webinar.
ru: Напоминаем Вам, что завтра состоится Вебинар. Ниже вы найдете подробную информацию о Вебинаре

en: Ticket
ru: Билет

en: Time
ru: Время

en: Time:
ru: Время:

en: Title
ru: Название

en: Title Background color
ru: Фон заголовка

en: Title Color
ru: Название

en: Title Text color
ru: Текст заголовка

en: Title color
ru: Название

en: Title text
ru: Текст заголовка

en: Type your question here..
ru: Введите ваш вопрос здесь...

en: Unfortunately, this webinar is closed.
ru: К сожалению этот Вебинар закончился.

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Version
ru: Версия

en: Video autoplay
ru: Автозапуск Видео

en: Video or Image URL
ru: URL Видео или Изображения (750*315px)

en: View Webinar
ru: Просмотреть

en: View Webinar Replay
ru: Просмотр АвтоВебинара

en: Views
ru: Вид

en: WP Debug mode
ru: Режим отладки WP

en: WP Multisite
ru: Мультисайт WP

en: WP Version
ru: Версия WP

en: WP WebinarSystem Attendees
ru: Участники WP WebinarSystem

en: WP WebinarSystem Options
ru: Параметры WP WebinarSystem

en: WP WebinarSystem Questions
ru: Вопросы по WP WebinarSystem

en: We are going live now
ru: Мы собираемся проводить уже сейчас

en: We are live in one hour!
ru: Мы начинаем через час!

en: We are starting the webinar!
ru: Мы начинаем Вебинар! :)

en: Webinar
ru: Вебинар

en: Webinar Occurance
ru: Начало Вебинара

en: Webinar Replay Link
ru: Ссылка Участника Вебинара

en: Webinar Settings
ru: Настройки Вебинара

en: Webinar Type
ru: Тип Вебинара

en: Webinar name:
ru: Название Вебинара:

en: Webinar replay
ru: АвтоВебинар

en: Webinar starts at
ru: Вебинар начинается в

en: Webinar type
ru: Тип Вебинара

en: Webinar will be presented by:
ru: Вебинар будет представлен:

en: WebinarSystem
ru: Вебинары

en: Webinars
ru: Вебинары

en: WordPress Environment
ru: Среда WordPress

en: Yeah! You Are Registered For The Webinar!
ru: Да! Вы зарегистрированы на Вебинар!

en: You are registered for the webinar!
ru: Вы зарегистрированы на Вебинар!

en: You've no mailing list(s) on Enormail.
ru: У вас нет писем для рассылки Enormail.

en: You've no mailing list(s) on MailChimp.
ru: У вас нет писем для рассылки MailChimp.

en: Your Email
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Your Email Address
ru: Ваш Email

en: Your Name
ru: Ваше Имя

en: Your Webinar Ticket
ru: Ваш билет на Вебинар

en: Your Webinar URL
ru: Ваша ссылка на Вебинар

en: Your copy of WebinarSysteem is Active.
ru: Ваша копия WebinarSysteem активна.

en: Your copy of WebinarSysteem is not activated. Plugin will not work as expected. Please activate your copy.
ru: Копия WebinarSysteem не активирована. Плагин не будет работать как следует. Пожалуйста, активируйте вашу копию.

en: Your email
ru: Ваш Email

en: Your email address
ru: Ваш адрес Email

en: Your name
ru: Ваше Имя

en: at
ru:  в

en: by
ru:  по

en: just signed up for your webinar
ru: только что подписался на ваш Вебинар

en: to go to our homepage.
ru: чтобы перейти к нашей Главной странице.

en: will begin in
ru: через

en: will begin shortly
ru: скоро начнется

en: will start
ru: начнется
